Skip to content

Podziękowania

Ta książka nie powstałaby bez daru życia i wychowania, jaki przekazali mi moi kochani Rodzice Jan i Helena. Dzięki ich umiłowaniu wartości, które nie przemijają, w dość młodym wieku mogłem odnaleźć Boga i sens w życiu. Jestem im wdzięczny za stworzenie wspaniałego, kochającego domu w warunkach trudnych dla nich. Dziękuję im również za wszczepienie mi miłości do wolnej Polski, której zalążek powstał w 1989 roku. “Prawdziwa historię trzeba wykopać jak skarb” – jestem wdzięczny Wujkowi Kazikowi za te słowa, które do szkolnych lat do dziś są dla mnie drogowskazem. Wdzięczność kieruję także do Mamy Chrzestnej Cioci Jadwigi, którą zawsze traktowałem jako drugą mamę. Dziękuję również mojemu Bratu i jego żonie za wspólnie spędzone lata na rozmowach o sprawach nieprzemijających.

Życzliwą pomoc przy pisaniu tej publikacji świadczył mi dr John Lenczowski z Institute of World Politics w Waszyngtonie. Jestem mu wdzięczny za otwarcie drzwi, które wydawały się niemożliwe do przejścia. Wiele wsparcia okazali mi Herbert Romerstein, sędzia Clark i nieżyjący już kard. Pio Laghi, a także sekretarz obrony Caspar Weinberger.

Dziękuje wszystkim, którzy zgodzili się ze mną rozmawiać. Wielu z nich cytowanych jest na kartach tej książki, ale część chciała pozostać anonimowa. Jestem im wdzięczny za przekazane informacje. Za błędy w tej książce tylko ja ponoszę odpowiedzialność.

Szczególne wyrazy podziękowania chciałem wyrazić Ewie Wilcz-Grzędzińskiej i Krzysztofowi Nędzyńskiemu, a także Andrzejowi Godlewskiemu oraz Vince’owi i Bethany Haley, którzy otworzyli szeroko swoje serce w trudnym dla mnie okresie życia.

Bardzo dziękuję również w sposób szczególny ks Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu, Tadeuszowi Kadenacemu, Krzysztofowi Wyszkowskiemu, Zenonowi Kwoce, Pawłowi Piotrowskiemu i dr Leszkowi Pietrzakowi. Dziękuje również księżom z Ruchu Światło-Życie: Markowi Mekwińskiemu, Wojtkowi Jaśkiewiczowi, Władysławowi Nowakowi i Kazimierzowi Sroce.

Dziękuję też Sławkowi Cenckiewiczowi, dr Billowi Dyrnessowi, dr Joshui i Sally Muravchik, Archowi Puddingtonowi, Mariuszowi Ziomeckiemu, Beacie Tomaszkiewicz, Jakubowi Mielnikowi i Ani Gwozdowskiej.

Dziękuje mojej małej grupie z dawnych lat: Andrzejowi i Eli, Iwonie, Anicie i Maurycemu, Jasiowi i Pawłowi. Dziękuję Zdzisławowi Weynie, Markowi Grządzielowi i Bolkowi Paliwodzie a takze innym przyjaciołom ze Wspólnoty Hallelu Jah, których wszystkich nie jestem w stanie tutaj wymienić, a o których pamiętam w modlitwie.

Także moim przyjaciołom i znajomym, którzy w różnym okresie pisania tej książki wywarli wpływ na moje myślenie Adamowi i Annie Murzyńcom, Markowi Cleggowi, Peterowi den Hejern, dr Johnowi i Suzie Hodges, sp gen Williamowi Odomowi,  dr Murray i Margaricie Gow, śp. Józefowi Wiciakowi, Eryce Hiller, Oli i Adamowi Czwojdrakom, śp Staszkowi Petrow i jego żonie Ewie oraz wszystkim Dzieciom, Jarkowi Rakowskiemu, Peterowi Lottner, pastorowi Ingolfowi Schmidt i przyjaciolom z Lebendiges Wort, Iwonie Janickiej, Arturowi Wdowczykowi, Wiktorowi Świetlikowi, Mariuszowi Staniszewskiemu, Markowi Jurczyńskiemu, Radkowi Rybińskiemu, Adrzejowi Horyzie, Janowi Masajadzie, Irenie i Mirkowi Dulębom, Robertowi i Marioli Wiśniewskim, Maćkowi i Oli Kowalskim, Sebastianowi Bojemskiemu, dr Markowi Chodakiewiczowi, Wojciechowi Muszyńskiemu, Peterowi Robinsonowi. Dziękuje także ks kanonikowi Jarkowi Cieleckiemu.

Dziękuje także koleżankom i kolegom z Radia Plus, Faktu, Dziennika i Polski.

Moje serdeczne podziękowanie kieruję także do wspaniałego wydawcy Tomka Balona-Mroczki za cierpliwość i wiarę w ten projekt. Dziękuje również Kindze Polak-Gieroń, która zapoczątkowała i podtrzymywała tę współpracę. Bardzo dziękuję całemu Zespołowi Domu Wydawniczego “Rafael”, a zwłaszcza Agacie Chadzińskiej za wspaniałą pracę redakcyjną.

Dziękuję też Annie za zachętę i wielką pomoc, którą otrzymałem przy pracy nad tą publikacją. A także jej rodzinie a przede wszystkim sp Babci, mamie, Wujkom i Ciociom, Monice, Adamowi, Magdzie i Piotrkowi, Marlence, panu “prof” Andrzejowi Kuzarze i wszystkim, którzy okazali mi wiele życzliwości i przyjaźni.

Największe podziękowanie kieruję do mojej Kochanej Żony Anny, mojego najlepszego przyjaciela. Z miłości, szacunku i wdzięczności za dar małżeństwa poświęcam Jej tę książkę.

 

Zamów książkę

Advertisements
%d bloggers like this: