Skip to content

O autorze

Tomasz Pompowski – dziennikarz, publicysta, tłumacz. Dziennikarskie poszukiwania zaprowadziły go do ponad dwudziestu krajów. Był w miejscach, gdzie rodziła się najnowsza historia: na Ukrainie podczas Pomarańczowej Rewolucji, w Rzymie w czasie końcowych dni pontyfikatu Jana Pawła II czy w Stanach Zjednoczonych w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich.

Przeprowadził wywiady z dziesiątkami prominentnych bohaterów współczesnej historii w tym m.in. z p. Anną Walentynowicz, Vaclavem Havlem, Joachimem Gauckiem, byłym generałem KGB Olegiem Kaługinem. byłym płk KGB Olegiem Gordijewskim, płk Aleksandrem Litwinienką, Newtem Gingrichem, prof. Miltonem Friedmanem, prof. Richardem Pipesem, prezydenckimi doradcami ds bezpieczeństwa narodowego: Richardem V. Allenem, Robertem “Budem” McFarlanem oraz Wiliamem P. Clarkiem; specjalnym doradcą prezydenta Reagana Ed Meese, sekreretarzem obrony USA Casparem Weinbergerem, kard. Pio Laghi. kard. Andrzejem Marią Deskurem, szefem zespołu Białego Domu ds Europy dr Johnem Lenczowskim, Secretary of Air Force Thomasem C Reed, a także byłym dyrektorem National Security Agency gen. Williamem Odomem.

Współzakladał pierwsze, ekumeniczne, chrześcijańskie radio Trans-World-Radio w Polsce po upadku komunizmu.

Publikował w Polsce (współpracował m.in.: z Radiem Plus, Faktem, Dziennikiem, Polską The Times, Unia i Polska, Głos-em, Nowym Państwem) i za granicą. Komentowal wydarzenia zagraniczne w telewizji TVP3 i Polsat News.

Zorganizował byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie spotkania z Kongresmenami (m.in. senator Hillary Clinton  i senatorem Rickiem Santorum), sekretarzem stanu i wysokimi politykami Stanów Zjednoczonych w ramach jego działań, wspólnie z “Faktem”, na rzecz poprawy prawa imigracyjnego dla Polaków (m.in. zniesienia wiz turystycznych).

Współzakładał tygodnik idei “Europa”, wydawany przez Axel Springer, Polska.

Przez dwa lata był współgospodarzem cotygodniowych audycji informacyjnych na temat “Unii Europejskiej” nadawanych w jednej z lokalnych rozgłośni.

Był współtwórcą, wraz z Newtem Gingrichem,głośnego filmu 9 dni, które zmieniły świat (ukazał się także w Polsce) (dostępny tutaj).

Organizował konferencje międzynarodowe z udziałem m.in. Włodzimierza Bukowskiego. W 2008 r. na rancho prezydenta Reagana w Santa Barbara wygłosił odczyt Jak chrześcijanie przyczynili się do upadku żelaznej kurtyny.

Współzakładał serwis ekonomiczny “Obserwator Finansowy”, który działa pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego.

Nie nalezał do żadnych partii politycznych bo uważa, że najpowazniejszą wadą ustrojową Polski jest ordynacja wyborcza. Jej właśnie skutkiem jest zjawisko określane popularnie “partyjnością” lub “upartyjnieniem” np. debaty publicznej czy reform w Polsce. Jest zaangażowany w działania animowanego przez prof. Jerzego Przystawę Obywatelskiego Ruchu na rzecz jej zmiany na wiekszościową i wprowadzenia jednomandatowych okregów wyborczych. Ten postulat możnaby zawrzeć w skrócie: “wybieramy ludzi, a nie partie polityczne”. Współorganizował ogolnopolskie konferencje Ruchu. Był właścicielem i redaktorem elektronicznego biuletynu “Na przekór” na temat systemu wyborczego.

Urodził się w mieście, którego historia łączy się z dziejami trzech narodów. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca zaszczepiła w nim zainteresowanie bogactwem różnych kultur. Ulubionym zakątkiem autora jest Jerozolima, miasto, które – jak sam mówi – „wycisnęło niezatarte znamię w mojej duszy”.

Fascynuje go przyroda, zwłaszcza roślinność. Od niedawna żonaty z wybranką, której korzenie rodzinne i kulturowe związane są z jednym z największych narodów świata.

Zamów książkę

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: