Skip to content

Źródło przemian

January 19, 2012

Politycy? Amerykańskie związki zawodowe? Agenci wywiadów? Solidarność? Polacy? Ludzie dobrej woli? Tak, wysiłek tych osób przyczynił się także do upadku Żelaznej Kurtyny. I właściwie z punktu widzenia czystego naturalizmu, ignorującego istnienie świata metafizyki, świata duchowego rzeczywiście mniej więcej tak wyglądałaby ta lista.

Jednak naturalizm nie wystarcza do objaśnienia historii. Jego konsekwencją absurd, desperacja i pustka. Zilustrował je Samuel Beckett w swoim dramacie “Czekając na Godota”. Władimir i Estragon spotykają się pod drzewem i rozmawiają w oczekiwaniu na Godota. On jednak nigdy nie przychodzi. Pod koniec sztuki chłopiec mówi im, że Godot nie przyjdzie. Decydują się zatem odejść ale się nie ruszają z miejsca. Nie idą do nikąd. Kurtyna opada, God(ot) (z ang. Bóg) nie przychodzi. Beckett podobnie jak jego naśladowcy próbuje odszukać istotę rzeczy. Ale mu się nie udaje.

Stąd po stosunkowo krótkiej popularności postmodernizmu, narasta zainteresowanie duchowością. Majwyraźniej przejawia się w renesansie New Age, który prowadzi na drogę pogaństwa. Ku religiom, które nie pozwoliły dokonać człowiekowi przełomu cywilizacyjnego, bo odmawiały mu właściwego miejsca. W jej ramach był zabawką dla bogów, pogardą współbliźnich i tracił znaczenie w obliczu wiecznej nicości – nirwany. To nie te religie doprowadziły do humanizacji sportu, modernizacji nauki, gwarancji swobód obywatelskich i usensowienia życia ludzkiego.

Chrzescijaństwo jest fundamentem cywilizacji europejskiej. A ściślej, konsekwentny judeo-chrześcijański światopogląd, zdefiniowany w Biblii. Zakłada on, że Bóg, o którym człowiek posiada prawdziwą, ale nie wyczerpującą ilość prawdy istnieje i nie milczy. A zatem jest faktem, a nie projekcją świadomości czy uczuć. Ten Bóg jest osobą, stwórcą zainteresowanym ingerencją w dzieje świata i człowieka.

I to właśnie ten światopogląd też stoi u źródeł największych przemian w Europie i świecie po zakończeniu II wojny światowej – upadku Żelaznej Kurtyny.

 

Zamów książkę

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: